0 تا 100 شهر بورسا ترکیه | Bursa

شهر بورسا ترکیه یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه و چهارمین شهر بزرگ ترکیه می باشد. این شهر در شمال غربی کشور ترکیه و در جنوب دریای مرمره قرار دارد.

مهم: در ابتدا جهت مرور سریع و شناخت اولیه شهر بورسا ترکیه، فیلم کوتاه چند دقیقه ای زیر از شهر بورسا را حتما تماشا کنید.

شهر بورسا یک شهر بزرگ و مدرن به حساب می آید و از آن به عنوان مهد دولت عثمانی یاد می شود.

شما می توانید در شهر بورسا میراث دوران عثمانی را در بسیاری از بناها مانند مساجد، مقبره ها و محله های قدیمی و پارک های شهر مشاهده کنید.

در مطلب اجاره خانه در شهر بورسا ترکیه قیمت اجاره خانه در محله ها مختلف شهر بورسا ترکیه را به پول ایران بررسی کرده و نکات بسیار مهمی در رابطه با نحوه اجاره خانه در بورسا ترکیه آورده شده است که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: اجاره خانه در شهر بورسا ترکیه

آب و هوای شهر بورسا بسیار مطبوع است که این موضوع مسافران زیادی را به خود جذب می کند. همچنین جنگل های سرسبز کوه اولوداغ بورسا حتما حس آرامبخشی به شما خواهد داد.

اخیرا شهر بورسا و روستای نزدیک آن بنام جومالی کیزیک به فهرست جهانی یونسکو نیز اضافه شد.

آثار باقی مانده از دوران امپراطوری عثمانی ، در نقاط مختلف شهر بورسا نشان دهنده ایجاد یک سیستم شهری قوی توسط امپراتوری عثمانی در اوایل قرن 14 بوده است.

شهر بورسا تنها 4 ساعت با استانبول فاصله دارد ولی برای اکثر گردشگران ایرانی ناشناخته است.

نزدیکی شهر بورسا ترکیه به استانبول و با قیمت اجاره خانه پایین تر از استانبول ، بر افزایش تعداد افراد ساکن در این شهر تاثیرگذار بوده است.

یکی دیگر از مزایای انتخاب شهر بورسا هزینه زندگی مقرون به صرفه تر آن نسبت به استانبول ترکیه است. شهر بورسا ترکیه برای افرادی مناسب است که می خواهند به شهر استانبول نزدیک بوده و به راحتی به آنجا برسند.

اگر می‌خواهید از طریق سفر هوایی به بورسا ترکیه بروید، از شهرهای آنکارا، ارزروم و ترابزون می‌توانید به فرودگاه شهیر در نزدیکی بورسا سفر کنید.

از آنکارا تا بورسا به صورت زمینی تنها 4 ساعت مسیر پیش روی شماست. اما اگر از استانبول راهی بورسا می‌شوید، سفر با کشتی انتخاب مناسبی است.

در مطلب خرید خانه در بورسا ترکیه و قیمت خانه در بورسا قیمت خانه در محله ها مختلف شهر بورسا ترکیه را به پول ایران بررسی کرده و نکات مفیدی در رابطه با نحوه خرید خانه در بورسا ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: خرید خانه در بورسا ترکیه و قیمت خانه در بورسا

بورسا ترکیه

شهر بورسا ترکیه

شهر بورسا در امتداد ساحل دریای مرمره قرار دارد. جمعیت شهر بورسا بیش از دو میلیون نفر و بعد از استانبول ، آنکارا و ازمیر بیشترین جمعیت شهرهای ترکیه را دارد.

جمعیت شهر بورسا بیشتر از افراد غیر بومی مانند مهاجران و فرزندان آنان است که نسل به نسل در این شهر زندگی کرده اند.

مهاجرانی که اکثرا از حوزه بالکان مانند کوزوو، بلغارستان، مقدونیه شمالی و آلبانی در شهر زندگی می کنند. دلیل مهاجرت افراد به شهر بورسا صنعتی بودن آن است.

نام بورسا به افتخار بنیانگذار آن پروسیاس، پادشاه رومی بر روی آن گذاشته شده است که در سال 202 قبل از میلاد مسیح بنای این شهر را پایه ریزی کرد.

نقشه شهر بورسا ترکیه حالتی کشیده دارد که علت آن کوه های اولوداغ می باشد و سبب شده است شهر به شکل خطی در کناره آن امتداد یابد.

در میدان اصلی شهر بورسا مجسمه سوار بر اسب متعلق به آتاتورک قرار دارد که او را بنیان گذار ترکیه مدرن می دانند و احتمال زیادی برایش قائل می باشند.

شهر بورسای نقطه ای مهم بر روی جاده ابریشم بود که دلیل آن مرکزیت این شهر از جهت صنعت ابریشم می باشد.

میوه هلو از محصولات شهر بورسا می باشد که در دشت های حاصلخیز این شهر رشد می کنند. از دیگر میوه های مهم این شهر، بلوط می باشد.

شهر بورسا دارای بالاترین مقدار بازیافت در کشور ترکیه می باشد.

در مطلب اجاره روزانه خانه در بورسا ترکیه قیمت اجاره روزانه خانه در شهر بورسا ترکیه را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: اجاره روزانه خانه در بورسا ترکیه

بهترین فصول بورسا

اواخر زمستان و اوایل بهار بهترین زمان برای بازدید از شهر بورسا ترکیه می باشد. در این ایام باران صبحگاهی در صبح و ابتدای روز بهمرا عصرهای آفتابی و خنک جلوه خاصی به این شهر زیبا می دهد.

در ماه مهر و همچنین اردیبهشت ماه، هوای شهر بسیار مطلوب است و میانگین دمای آن بین 20 درجه سانتیگراد تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.

گرم ترین ماه سال در شهر بورسا، ماه های تیر و مرداد است که متوسط میانگین دما تا 30 درجه نیز می رسد و در پاییز هر سال احتمال بارندگی بسیار زیاد است.

دما در سردترین ماه سال میانگین 9 درجه سانتیگراد است.

حمل و نقل در شهر بورسا ترکیه

بورسا شهری زیباست که پیشنهاد می کنیم زمان زیادی از تفریحات خود را مشغول پیاده روی  در آن شوید.

بورسا ترکیه

مترو شهر بورسا

مترو این شهر معروف به بورسارای است. کرایه مترو در شهر بورسا 6 لیر است و برای استفاده از آن می توانید در تمام ایستگاههای مترو شهر بورسا، جهت خرید کارت مترو بنام  Bursa kart اقدام کنید.

همچنین می توانید از این کارت برای رسیدن به ایستگاه کشتی بورسا نیز استفاده کنید.

در مطلب نحوه دریافت اقامت ترکیه در شهر بورسا را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: نحوه دریافت اقامت ترکیه در شهر بورسا

اتوبوس های شهر بورسا

خطوط اتوبوسرانی به صورت گسترده در شهر بورسا موجود می باشد که با استفاده از آنها می توانید به راحتی به هر نقطه از شهر جابجا شوید.

همچنین پیشنهاد می کنیم جهت بازدید از روستای جومالی کیزیک (Cumalıkızık) که در ابتدای نوشته به اهمیت آن اشاره کردیم از این اتوبوس ها استفاده کنید.

تاکسی های شهر بورسا

شما می توانید به راحتی خیابان های بورسا تاکسی پیدا کنید اما بخاطر داشته باشید که برنامه های تاکسی یابی اینترنتی در این شهر فعال نمی باشند

بازار شهر بورسا

بازار کاپالی چارشی بورسا: بازار اصلی شهر بورسا ترکیه است که صدها فروشگاه در آن جای دارد و شما می توانید از خیابان جمال نادر (Cemal Nadir) به آن وارد شوید.

همچنین در این بازار شما می توانید انواع سوغاتی ها مانند چای، لباس، جواهرات، اسباب بازی بچه ها و سایر اقلام اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید.

بازار کوزاهان بورسا: این شهر از نظر روسری های ابریشمی زیبا معروف است زیرا همانطور که گفته شد به لحاظ تاریخی شهر بورسا تقاطع جاده ابریشم قرار دارد.

بازار ایرگاندی بورسا: چنانچه می خواهید یک سوغات دست ساز خریداری کنید ما به شما بازار ایرگاندی را پیشنهاد می کنیم.

بورسا ترکیه

غذاهای شهر بورسا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عاشق انواع کباب و همچنین انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ می باشید، در شهر بورسا ترکیه می توانید رستوران های بسیار خوبی پیدا کنید.

پیشنهاد می کنیم اصلا و ابدا بدون امتحان کردن دو خوردنی معروف شهر بورسا آنجا را ترک نکنید.

در مطلب نحوه دریافت اقامت توریستی در بورسا ترکیه را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: نحوه دریافت اقامت توریستی در بورسا ترکیه

نوشیدنی Şıra

Şıra نوشیدنی بسیار خوشمزه ترکیه ای است که از آب انگور تخمیر شده بدست می آید.

Şıra نوشیدنی فوق العاده خوشمزه ای است که معمولا با اسکندر کباب اسکندر سرو می شود.

اسکندر کباب

به احتمال زیاد قبلا نام اسکندر کباب را شنیده اید. بهتر است بدانید شهر بورسا زادگاه این غذای معروف ترکیه است.

زمان پیدایش اسکندرکباب دقیقا مشخص نیست اما ترک ها می گویند نام این غذای برگرفته از نام اسکندر افندی (استاد اسکندر) است که در در دوران امپراتوری عثمانی در دهه 1800 در شهر بورسا زندگی می کرده است.

در این غذا از تکه های نازک بره کبابی بر روی تکه های نان پیتا و کره داغ بر روی آ استفاده می شود و در کنار ماست و سس گوجه فرنگی سرو می شود.

دانشگاه های شهر بورسا

دانشگاه اولوداغ (Bursa Uludag University)

دانشگاه اولوداغ شهر بورسا ترکیه در سال 1975 تاسیس شده است. دانشگاه اولوداغ شهر بورسا ترکیه یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است  و در داخل شهر بورسا واقع شده است.

دانشگاه اولوداغ بورسا دارای انواع دوره ها در اتواع مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و مدرک دکترا را ارائه می دهد.

پذیرش دانشجویان در دانشگاه Bursa Uludag University  بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود.

رشته های تحصلی دانشگاه Bursa Uludag University

 • دانشکده تربیت معلم دبیری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم پایه و ادبیات

دانشگاه فنی بورسا (Teknik Üniversitesi)

دانشگاه فنی بورسا در سال 2010 تاسیس شده و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است. دانشکده های دانشگاه Teknik Üniversitesi از این قبیل است:

 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکده دریانوردی
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده هنر و طراحی

مکان های دیدنی شهر بورسا

شهر بورسا برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی می باشد. این شهر همچنین در مجاورت یک پیست اسکی مجهز واقع شده است.

بناهای فراوان تاریخی و برجسته بر جذابیت شهر بورسا افزوده است. برخی از مناطق دیدنی این شهر را بشناسید.

بورسا ترکیه

مسجد سبز

مسجد جامع بورسا ترکیه (Ulu Cami) بزرگترین مسجد شهر است، اما بنای ارزشمند معماری شهر بورسا ، مسجد سبز این شهر است.

مسجد سبز به سفارش سلطان محمد چلبی ساخته شد و در سال 1424 ساخت آن به پایان رسید.

این مسجد در کنار یک دره ساخته شده است. نام مسجد سبز از بنای داخلی آن که با کاشی های سبز و آبی ساخته شده است، گرفته شده است.

در ساخت مسجد از سنگ های مرمر استفاده شده است.

در مطلب نحوه کاریابی در بورسا ترکیه روش های کاریابی در شهر بورسا ترکیه را بررسی کرده ایم و نکات مفیدی در رابطه با نحوه کاریابی در بورسا ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: نحوه کاریابی در بورسا ترکیه

ارگ قدیم شهر بورسا ترکیه

فقط با طی کردن ده دقیقه پیاده روی از غرب به سمت مسجد جامع و مرکز شهر بورسا، ارگ سابق ، قدیمی ترین بخش این شهر قابل مشاهده است

در این ارگ کاخی ساخته شده که برای دفاع از آن ، دور تا دور آن با دیوارهای سنگی احاطه شده است.

در این ارگ قدیمی بسیاری از خانه های قدیمی عثمانی قرار دارد که برخی از آنها بازسازی نیز شده اند.

پل ایرگاندی (Irgandi Bridge)

پل ایرگاندی محله های شمال غربی و جنوب غربی بورسا را به هم متصل می کند.

این پل زیبا مکانی مناسب برای توقف هنگام پیاده روی میان جاذبه های توریستی بورسا ترکیه است.

پل ایرگاندی در سال 1400 توسط سلطان عثمانی بازسازی شد و اکنون به عنوان بازار شهر مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بازار می توانید هر چیزی از منبت کاری های چوبی گرفته تا جواهرات دست ساز، روسری، کاشی، لباس و هنر سنتی ترکیه را پیدا کنید.

کوه اولوداغ

چنانچه قصد دارید در فصل زمستان از شهر بورسا ترکیه بازدید کنید، کوه اولوداغ مکان بسیار زیبایی در این فصل می باشد.

کوه اولوداغ با ارتفاع 2500 متری در شهر بورسا واقع شده است ومکانی محبوب برای توریست ها است.

در زمستان این کوه به یک پیست اسکی بزرگ تبدیل می شود. طبق آمار حدود 1 میلیون نفر هرساله از این پیست اسکی دیدن می کنند.

شما می توانید با تله کابین بورسا طی مدت زمان 20 دقیقه به این مکان زیبا رسیده و از دیدن مناظر زیبای آن بهره مند شوید.

مجتمع مرادیه

پارک مجتمع مرادیه و گورستان تاریخی آن، یکی از آرام ترین مکان های شهر بورسا ترکیه است. مسجد سلطان مراد دوم که در سال 1426 ساخته شده است نیز جزئی از این مجموعه است و با تزئیناتی که شبیه مسجد سبز است، بسیار شگفت انگیز و زیباست.

مسجد امیر سلطان

مسجد امیر سلطان در شهر بورسای ترکیه است. این مسجد در قرن چهاردهم ساخته شده  است. در اثر زلزله سال 1766 بنای اصلی این مسجد از بین رفت اما در سال 1804 به دستور سلطان سلیم سوم عثمانی مجددا بازسازی شد.

امیر سلطان دانشمندی اهل بخارا و مشاور و داماد سلطان عثمانی بود.

در مطلب افتتاح حساب در بورسا ترکیه بدون سپرده گذاری روش های افتتاح حساب در شهر بورسا ترکیه را بررسی کرده ایم و نکات مفیدی در رابطه با افتتاح حساب در بورسا ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: افتتاح حساب در بورسا ترکیه بدون سپرده گذاری

دانلود نقشه شهر بورسا ترکیه

جهت دیدن و ذخیره نقشه شهر بورسا ترکیه در ابعاد واقعی بر روی آن کلیک کنید

نقشه شهر بورسا

در مطلب هزینه زندگی در بورسا ترکیه برای یک خانواده در شهر بورسا را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: هزینه زندگی در بورسا ترکیه برای یک خانواده

سایر محصولاتمشاهده همه

ادمین سایت ایران ترکیش

مقالاتی که می خوانید حاصل ۱۲ سال تجربه ما در زمینه مهاجرت به ترکیه می باشد. حتما دیدگاه و سوالات خود را در پائین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همکاران ما به سوالات شما پاسخگو خواهند بود.
همچنین جهت دریافت بیش از 600 صفحه توضیحات جامع و چندین ساعت فیلم راهنمایی در رابطه با مهاجرت به ترکیه از لینک زیر اقدام فرمائید. دریافت CD آموزشی 0 تا 100 مهاجرت

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *