0 تا 100 شهر کایسری ترکیه | قیصریه ترکیه

شهر کایسری یا قیصریه در مرکز کشور بزرگ ترکیه و در دشتی مسطح و کوهپایه های آتشفشانی خاموش واقع شده است. این شهر در ۲۶۵ کیلومتری جنوب شرقی آنکارا قرار داشته و مرکز استان قیصریه ترکیه می‌باشد.

مهمدر ابتدا جهت مرور سریع و شناخت اولیه شهر زیبای کایسری ترکیه، فیلم کوتاه چند دقیقه ای زیر را حتما تماشا کنید.

شهر کایسری یا قیصریه یکی از شهرهای قدیمی و بزرگ کشور ترکیه بوده و دارای اقتصاد قوی می باشد. شهرقیصریه از زمان های قدیم در حکومت های سلجوقیان و عثمانیان نیز بسیار با اهمیت بوده است.

در مطلب اجاره خانه در شهر کایسری ترکیه قیمت اجاره خانه در محله ها مختلف شهر کایسری ترکیه را به پول ایران بررسی کرده و نکات بسیار مهمی در رابطه با نحوه اجاره خانه در کایسری ترکیه آورده شده است که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: اجاره خانه در شهر کایسری ترکیه

شهر کایسری در زمان سلجوقیان دومین شهر مهم روم محسوب می‌شد و آنرا پایتخت مملکت سلجوقیان می‌شمردند.

حمدالله مستوفی جغرافی دان، مورخ، شاعر و نویسنده بزرگ ایرانی در قرن هشتم می گوید: قیصریه شهری بزرگ است که قلعه‌ی آن را سلطان علاءالدین کی قباد سلجوقی از سنگ تراشیده و در پای کوه ارجاست افتاده است.

در ابتدای قرن نهم قیصریه اولین شهر بزرگ آسیای صغیر بود که سپاهیان امیر تیمور آن‌را تسخیر کردند. شهر کایسری یا قیصریه در زمینه تولید شکر، سیمان، پارچه، لوازم خانگی و قطعات یدکی هواپیما شهرت خوبی دارد.

دیگر شهرهای ترکیه

شهر کایسری

آب وهوای شهر کایسری یا قیصریه

آب و هوای شهر کایسری یا قیصریه از نوع نیمه‌ خشک محسوب می‌شود. زمستان ‌های شهر کایسری سرد و برفی، و تابستان‌ ها در کایسری گرم و خشک است.

بیشترین میزان بارندگی در کایسری در فصل بهار، اوایل تابستان و اواخر پاییز بوده و متوسط دمای سالانه کایسری از ۳ تا ۱۸ درجه متغیر می باشد.

معمولا در ماه های اسفند، فروردین، آبان و آذر هوای مطبوعی را در شهر کایسری یا قیصریه تجربه خواهید کرد. دمای هوا در این ماهها بین ۲۰ درجه سانتیگراد و ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.

اقتصاد شهر قیصریه

در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، سرمایه گذاری های دولتی بزرگی در قیصریه انجام شد. در این زمان دولت ترکیه با کمک متخصصان آلمانی و روسی، دو کارخانه پارجه سازی سومر و هواپیما سازی قیصریه در این شهر راه اندازی کرد.

در دهه ۱۹۴۰ اولین هواپیمایی ساخت کشور ترکیه در شهر کایسری تولید شد. براساس برنامه ریزی های دولت ترکیه و از سال ۲۰۰۰ به این سو، شهر کایسری شاهد رشد اقتصادی در خور توجهی بود و به محیطی مساعد به خصوص برای سرمایه گذاری های کوچک و نسبتا بزرگ تبدیل شد.

در حال حاضر شهرقیصریه تبدیل به یک مرکز تجاری و صنعتی شده و کالاهایی نظیر منسوجات، فرش، تجهیزات مربوط به صنعت هوا و فضا، ماشین آلات، سیمان و شکر در آن تولید می شود.

همچنین شهر کایسری ترکیه پایتخت تولید پارچه جین و دوخت شلوار جین در ترکیه و یکی از مهم ترین مراکز این صنعت در جهان به شمار می رود. شهر کایسری ترکیه یکی از مهم ترین مراکز تولید مبلمان در ترکیه و منطقه است.

در مطلب خرید خانه در کایسری ترکیه و قیمت خانه در کایسری قیمت خانه در محله ها مختلف شهر کایسری ترکیه را به پول ایران بررسی کرده و نکات مفیدی در رابطه با نحوه خرید خانه در کایسری ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: خرید خانه در کایسری ترکیه و قیمت خانه در کایسری

فرودگاه کایسری

رفت و آمد مسافران شهر کایسری ترکیه توسط فرودگاه بین المللی Erkilet انجام می شود که با مرکز شهر کایسری فاصله کمی دارد.

روزانه چندین پرواز از کایسری به استانبول و همچنین چندین پرواز از استانبول به کایسری انجام می شود. همانطور که گفته شد شهر کایسری یا قیصریه در مرکز کشور ترکیه واقع شده و با خودرو حدودا سه ساعت از آنکار فاصله دارد.

همچنین با سواحل مدیترانه نیز فاصله ای 3 ساعته دارد که ۴۵ دقیقه از کاپادوکیه دور است.

شهر کایسری

دانشگاه ارجیس شهر کایسری ترکیه

دانشگاه ارجیس شهر کایسری در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر قیصریه واقع شده است.

دانشگاه ارجیس (Erciyes Üniversitesi) قیصریه با نام دانشگاه کایسری در سال 1978 تاسیس شده است و در سال 1969 اولین دانشکده آن بنام دانشکده پزشکی گوهر نصیبه (Gevher Nesibe Üniversitesi) وابسته به دانشگاه حاجت تپه افتتاح شد.

در سال 1977 دانشکده مدیریت دانشگاه شهر کایسری شروع به کار کرد و با روی کار آمدن دانشکده مهندسی و الهیات، هسته اصلی دانشگاه ارجیس تشکیل شده و در سال 1982 به عنوان دانشگاه ارجیس معرفی شد.

امروزه دانشگاه ارجیس دارای

 • 18 دانشکده
 • 3 دانشگاه
 • 10 مدرسه فنی و حرفه ای
 • 7 موسسه
 • 6 بخش
 • 38 مرکز تحقیقاتی
 • یک بیمارستان فوق تخصصی با 1350 تختخواب می باشد.

علاوه بر بیمارستان گوهر نصیبه ، بیمارستان بیماریهای قلبی و عروقی، بیمارستان پیوند عضو و دیالیز، بیمارستان آنکولوژی، بیمارستان کودکان و پیوند مغز استخوان و مرکز درمان سلولهای بنیادی نیز مهمترین موسسات بهداشتی شهر کایسری می باشند.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده های پزشکی کایسری
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری کایسری
 • الهیات کایسری
 • مهندسی و علوم-ادبیات کایسری
 • دانشکده معماری و هنرهای زیبا کایسری
 • دانشکده مهندسی و معماری یوزگات کایسری
 • دانشکده دامپزشکی کایسری
 • دانشکده آموزش کایسری
 • دانشکده حقوق کایسری
 • داروسازی کایسری
 • دانشکده کشاورزی کایسری

در مطلب اجاره روزانه خانه در کایسری ترکیه قیمت اجاره روزانه خانه در شهر کایسری ترکیه را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: اجاره روزانه خانه در کایسری ترکیه

دانشگاه عبدالله گل

دانشگاه عبدالله گل (Abdullah Gül Üniversitesi) یک دانشگاه ایالتی است که توسط یک بنیاد بشردوستانه واقع در شهر کایسری ترکیه پشتیبانی می شود.

این دانشگاه در سال 2010 افتتاح شد و دارای 5 دانشکده است که 14 برنامه کارشناسی ارشد و کارشناسی را ارائه می دهد. تمام دوره های AGU به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه نوح ناسی یزگان

دانشگاه نوح ناسی یزگان (Nuh Naci Yazgan University) دانشگاهی است که در شهر کایسری یا قیصریه ترکیه واقع و در سال 2009 تاسیس شده است.

شهر کایسری

اماکن دیدنی شهر کایسری با قیصریه

قلعه قیصریه شهر کایسری

همانطور که گفته شد شهر کایسری یا قیصریه یک شهر مهم در تاریخ مسیحیت به شمار می رود.  قلعه قیصریه ، قلعه ای است که در دوران باستان ساخته شده و برای اولین بار در دوران حکومت گوردیان سوم بین سالهای 238 و 244 میلادی از آن یاد شده است.

این در حالی است که ساخت این قلعه از دوره رومیان شروع شده و تا دوره بیزانس ها، دانشمندیان، سلجوقی ها، ذوالقدریان، قرامانیان و عثمانی ها ادامه یافت.

این قلعه، واقع در شهر قیصریه، از یک قسمت داخلی و خارجی با مجموع 18 برج ساخته شده است.

مجموعه هونات خاتون شهر کایسری

در اوایل قرن سیزدهم، کی قباد اول، سلطان سلجوقیان آناتولی (1219 – 1237)،  قلعه آلانیا را که در آن زمان کالون اوروس نامیده می شد، از فرمانروای ارمنی، گارت، گرفت.

یکی از شرایط تسلیم گارت این بود که دخترش هونات خاتون، همسر سلطان شود. پس از ازدواج، بانو هونات به اسلام گروید و مجتمع هونات به دستور وی که شامل آرامگاه، حمام و مدرسه اسلامی بود، ساخته شد که هنوز هم فعالیت دارد و امکانات جداگانه ای برای مردان و زنان ارائه می دهد.

پیست اسکی ارجیس شهر کایسری

مرکز اسکی ارجیس در شمال، روی کوهی با همین نام واقع شده است. این قله آتشفشانی در ارتفاع 3917 متری واقع است و منظره ای چشمگیر دارد.

پیست اسکی ارجیس در ارتفاع 2100 متری واقع شده است و تنها 40 دقیقه با فرودگاه بین المللی شهر قیصریه فاصله دارد. این پیست اسکی از سطح و شرایط مناسبی برخوردار است.

در مطلب نحوه دریافت اقامت توریستی در کایسری ترکیه را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: نحوه دریافت اقامت توریستی در کایسری ترکیه

آبشار کاپوزباشی شهر کایسری

آبشار کاپوزباشی یکی از جاذبه های شگفت انگیز شهر قیصریه است و کسانی که از آن بازدید می کنند، قطعا مجذوب آن خواهند شد.

شهر کایسری

نکات مهم درباره شهر کایسری ترکیه

1-شهر کایسری با قیصریه در بیش‌تر روزهای سال سرد است و دمای آن در زمستان به منفی 30 درجه هم می‌رسد.

البته اگر با هوای سرد مشکلی ندارید در زمستان هم به هیچ مشکلی برنخواهید خورد و حتی می‌توانید از امکانات پیست اسکلی کوه ارکیس و دیگر امکانات تفریحی‌ای که در آن قرار داده شده برای لذت‌بخش‌ترکردن سفرتان استفاده کنید.

2- قیصریه دارای فرودگاهی بین‌المللی به نام ارکیلت (Erkilet) است که همه‌روزه پروازهای متعددی بین این شهر و سایر شهرهای ترکیه، به‌خصوص آنکارا و استانبول، وجود دارد.

فاصله‌ی زمانی بین فرودگاه تا مرکز شهر با اتوبوس نزدیک به 20 دقیقه است.

3- برای رفتن از قیصریه به سایر شهرهای ترکیه، از جمله آنکارا به سمت غرب و وان به سمت شرق، می‌توان از خطوط راه‌آهن هم استفاده کرد.

گذشته از این همان‌طور که گفتیم فاصله‌ی این شهر با آنکارا چندان زیاد نیست و برای رفتن به آنکارا می‌توان از اتوبوس هم استفاده کرد.

4- شهروندان قیصریه بیش‌تر از اتوبوس، اتوبوس‌های کوچک، که شباهت زیادی به ون‌های ایرانی دارند، تاکسی و تراموا برای تردد در سطح شهر استفاده می‌کند.

تراموا شهر کایسری یا قیصریه در سال 2006 افتتاح شده و اکنون نزدیک به 40 تراموا در آن کار جابه‌جایی مسافران در یک خط اصلی و یک خط فرعی را انجام می‌دهند.

5- قیصریه میزبان بعضی از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی است که فستیوال Festa 2200 Bicycle در ژوئن، جشنواره‌ی گردشگری زمستانی در سپتامبر، جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم قیصریه در می و جشنواره‌ی İncesu Grape در سپتامبر پرطرفدارترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها هستند.

6- یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توانید در سفر با تور قیصریه تجربه کنید امتحان غذاهای خوشمزه‌ی محلی آن است. سارما Sarma ومنتو Manti از جمله غذاهای معروف این شهر هستند.

7- قیصریه زندگی شبانه‌ی قابل توجهی ندارد، اما مکان‌هایی مثل بار هتل Radisson Blu در بلوار Sivas تا ساعاتی پس از نیمه‌شب نیز به مشتریان خود سرویس می‌دهند.

8- کد تلفن شهر قیصریه‌ی ترکیه 0352 است.

در مطلب نحوه کاریابی در کایسری ترکیه روش های کاریابی در شهر کایسری ترکیه را بررسی کرده ایم و نکات مفیدی در رابطه با نحوه کاریابی در کایسری ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: نحوه کاریابی در کایسری ترکیه

شهر کایسری

نتیجه گیری

شهر کایسری یا قیصریه ممکن است برای بعضی از افراد مکانی عالی برای زندگی باشد اما می تواند برای برخی دیگر شهری باشد که ترجیح می دهند در آن زندگی نکنند.

اگر در زمستان به شهر کایسری یا قیصریه میآئید ، لباس گرم بپوشید زیرا ممکن است هوا بسیار سرد شود.

همچنین بهتر است کفش های برفی زمستانی برای خود تهیه کنید زیرا در کایسری برف زیادی می بارد و جاده ها و مسیرهای پیاده روی ممکن است بسیار لغزنده شود.

قبل از آمدن به کایسری یا قیصریه مقداری بر روی زبان ترکی خود کار کنید زیرا مردم اینجا به ندرت انگلیسی یا زبانهای دیگر مانند فرانسه یا آلمانی صحبت می کنند.

هر کجا که بروید ، به مراکز خرید ، دفاتر دولتی یا خصوصی ، بیمارستان ها ، مردم فقط به زبان ترکی صحبت می کنند. تراموا در سراسر شهر کایسری رفت و آمد دارد و می تواند شما را به اکثر نقاط هدایت کند.

شهر کایسری یا قیصریه شهری کوچک است و بنابراین نباید انتظار زیادی از این شهر داشته باشید. اکثر مغازه ها و رستوران ها در ساعت 10 شب تعطیل می کنند. برخی از کافه ها تا دیروقت نیز باز می باشند اما تعداد آنها بسیار کم است.

در مطلب هزینه زندگی در کایسری ترکیه برای یک خانواده در شهر کایسری را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید: هزینه زندگی در کایسری ترکیه برای یک خانواده

سایر محصولاتمشاهده همه

ادمین سایت ایران ترکیش

مقالاتی که می خوانید حاصل ۱۲ سال تجربه ما در زمینه مهاجرت به ترکیه می باشد. حتما دیدگاه و سوالات خود را در پائین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همکاران ما به سوالات شما پاسخگو خواهند بود.
همچنین جهت دریافت بیش از 600 صفحه توضیحات جامع و چندین ساعت فیلم راهنمایی در رابطه با مهاجرت به ترکیه از لینک زیر اقدام فرمائید. دریافت CD آموزشی 0 تا 100 مهاجرت

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *