اجاره خانه در ترکیه در سال 1400

در این پست نحوه اجاره خانه در ترکیه ، اجاره آپارتمان در ترکیه ، اجاره خانه در استانبول و همچنین قیمت اجاره در مناطق مختلف ترکیه را بررسی میکنیم.

انواع روش اجاره خانه در ترکیه

چنانچه قصد مسافرت به ترکیه را دارید باید بدانید ، هزینه‌ی اجاره خانه در استانبول و ازمیر ، کمی بالاتر از شهرهای دیگه‌ی ترکیه است و به همان نسبت نیز شانس پیدا کردن کار در استانبول بالاتر است.

اجاره خانه در ترکیه به چهار صورت انجام می پذیرد و افراد باید با توجه به مدت زمان زندگی در ترکیه یکی از این چهار روش را برگزینند.

 • اجاره خانه روزانه در ترکیه
 • اجاره خانه هفتگی در ترکیه
 • اجاره خانه ماهانه در ترکیه
 • اجاره خانه سالانه در ترکیه

اجاره ماهانه خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه بصورت ماهانه یکی از پر متقاضی ترین کرایه خانه در ترکیه می باشد. اما در نظر داشته باشد مبلغ اجاره خانه در ترکیه بصورت ماهانه بیشتر از اجاره خانه در ترکیه بصورت سالانه می باشد.

همچنین برای اجاره ماهانه خانه در ترکیه نیازی به بنام کردن قبوض نیست. 

ولی برای اجاره خانه در ترکیه بمدت بیش از یک ماه ، باید کنتورهای آب، برق و گاز به نام اجاره کننده شود و مبلغ قبوض به صورت هر ماه باید توسط اجاره کننده پرداخت شود.

علاوه بر قبوض ، باید شارژ ساختمان نیز پرداخت شود.

اجاره خانه در ترکیه

اجاره روزانه خانه در ترکیه

حداقل مدت زمان اجاره منزل در ترکیه بصورت روزانه معمولا یک هفته می باشد. در اجاره روزانه خانه نیازی به دریافت مدارکی نمی باشد.

هیچ اجاره نامه ای برای اینگونه اجاره خانه نوشته نمی شود. اجاره کننده موظف به پرداخت اجاره خانه می باشد و تمام هزینه های خانه از جمله آب، برق و گاز بر عهده صاحب خانه است.

رهن خانه در ترکیه

در حالت کلی ، در ترکیه امکان رهن خانه وجود ندارد ، شما یا یک خانه رو می‌خرید و یا اجاره پرداخت می کنید . اما برخلاف ایران، جهت اجاره‌ خانه در ترکیه، نیاز ندارید مبلغ خیلی بالایی را به عنوان پول پیش به صاحب‌خانه بپردازید.

جهت اجاره خانه در ترکیه ، پول پیش معمولا به اندازه‌ی یک یا دو مبلغ کرایه است. بعنوان مثال اگر مبلغ کرایه‌ی خانه‌ی شما 800  لیر باشد، پول پیشی که باید پرداخت کنید، 800 و  یا 1600 لیر خواهد بود. به این پول پیش دپو می گویند.

چنانچه خانه را مبله بگیرید، معمولا دو کرایه ر‌و به عنوان پول پیش پرداخت می‌کنید و اگر خانه بدون وسیله باشد، فقط یک کرایه را بعنوان پول پیش می‌دهید.

همچنین جهت اجاره خانه در ترکیه برخلاف ایران، شما کرایه‌ی هر ماه را باید ابتدای آن ماه بدهید و نه در پایان ماه.

لازم به ذکر است که قیمت خرید خانه در ترکیه نسبت به ایران بسیار پایین تر است و شما می توانید با مبلغ حدودا 700 میلیون تومان در سال ۲۰۲۱ یک خانه  یک خوابه در شهر استانبول خریداری نمائید.

در مطلب خرید خانه در ترکیه قیمت خانه در شهرهای مختلف ترکیه را به پول ایران بررسی کردیم همچنین نکات بسیار مهمی در رابطه با نحوه خرید خانه در ترکیه آورده شده است که پیشنهاد می کنیم بخوانید: خرید خانه در ترکیه

مدارک لازم برای کرایه خانه در ترکیه

مدارک لازم برای کرایه خانه در ترکیه شامل کپی از صفحه اول پاسپورت شخص اجاره کننده می باشد.

همچنین فراموش نکنید جهت دریافت اقامت ترکیه ، اسم سایر اعضای خانواده خود را نیز در برگه اجاره نامه بیاورید.

اجاره خانه در ترکیه بصورت شراکتی

شما می توانید در ترکیه به صورت شراکتی از یک خانه استفاده نمایید. اما اجاره نامه رسمی فقط به اسم یک نفر خواهد بود و اجازه اقامت نیز فقط به همان یک نفر داده می شود.

مگر این که ساکنین با همدیگر ارتباط نسبی داشته باشند به مانند اعضای یک خانواده که در این صورت می توان برای اعضای خانواده نیز درخواست اقامت یک ساله داد.

نحوه اجاره خانه در ترکیه

شما می توانید از طریق املاک ، اپلیکیشن های مخصوص ترکی و یا واسطه ها نسبت به یافتن خانه مطلوب خود جهت اجاره اقدام فرمائید.

بخاطر داشته باشید پس از عقد قرارداد و امضاء اجاره نامه ، نوبت به تغییر نام قبوض می رسد و برای به نام کردن قبوض مانند آب و گاز نیاز به کارت اقامت ترکیه دارید.

نحوه پرداخت اجاره خانه بصورت ماهیانه است و بهتر است جهت ثبت رسمی ، از طریق حساب بانکی خودتان به حساب صاحب خانه واریز شود.

پس حتما قبل از اجاره خانه و پس از ورود به استانبول نسبت به افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنید.

اجاره خانه در ترکیه

اخذ اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه

نکته بسیار مهم این است که در هنگام اجاره خانه حتما نسبت به محل خانه دقت به خرج بدهید زیرا بر طبق قانون جدید ، در سال ۲۰۲۱ توسط اداره مهاجرت ، دیگر به بعضی از مناطق اقامت تعلق نمی گیرد.

بعنوان مثال این مناطق در استانبول شامل محله فاتیح و محله اسنیورت می باشد.

باید توجه داشته باشید ، آدرسی که برای پر کردن فرم راندوو در ترکیه وارد می نمائید ، باید آدرس تایید شده شهرداری منطقه باشد.

یعنی همان آدرسی که در اجاره نامه رسمی ذکر شده است. همچنین شما در آدرسی که اعلام می نمائید باید حضور داشته باشید.

نکته مهم دیگر این است که در شهر استانبول ، در سند بسیاری از آپارتمان ها بند تجاری قید شده است ولی استفاده مسکونی از آن می شود

پس حتما قبل از اجاره خانه با درخواست ارائه سند، از مسکونی بودن واحد اطمینان حاصل کنید.

شما با استفاده از اجاره نامه فقط می توانید یک سال در ترکیه اقامت مجاز داشته باشید و بعد از یک سال اقامت شما با اجاره نامه تمدید نخواهد شد و باید برای تمدید اقامت ترکیه از روش های دیگری به مانند خرید ملک در ترکیه استفاده کنید.

اقامت ترکیه و بهترین راه دریافت آن

در مطلب اقامت ترکیه و بهترین راه دریافت آن نحوه دریافت اقامت ترکیه را  بررسی کردیم همچنین نکات بسیار مهمی در رابطه با روش های دریافت اقامت ترکیه آورده ایم که پیشنهاد می کنیم بخوانید: اقامت ترکیه و بهترین راه دریافت آن

 قیمت اجاره  آپارتمان در استانبول

اگر قصد دارید برای کمتر از یکسال  خانه ای در استانبول کرایه کنید قیمت این اجاره از 2000 تا ۵۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود ، اما اگر بخواهید همان خانه را به صورت سالیانه کرایه کنید ، مبلغ این اجاره 1500 تا 3000 لیر می باشد.

این مبلغ شامل هزینه آب و برق و شارژ نیز خواهد بود. به مبلغ شارژ در ترکیه آیدات گفته می شود.

معروفترین سایت خانه یابی در ترکیه

معروفترین سایت ترکیه که ایرانی ها هم به آن علاقه دارند سایت sahibinden می باشد. همچنین می توانید اپلیکیشن سایت sahibinden را از گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید.

این سایت به نوعی مانند سایت دیوار ترکی می باشد و شما می توانید از آن جهت کاریابی ، خرید و فروش و دیگر امور روزمره خود استفاده کنید.

بعلت کلاهبرداری های فراوانی که از طریق این سایت صورت گرفته است ، در هنگام استفاده از این برنامه حتما دقت لازم را به خرج دهید و هیچگاه برای کرایه خانه وجه را به صورت نقدی( حتی در صورت ارائه رسید) به افراد پرداخت نکنید.

هزینه های اجاره خانه در ترکیه از طریق آژانس املاک

کمسیون آژانس املاک جهت اجاره خانه در ترکیه مبلغ ۱۲٪ از مجموع کرایه منزل می باشد که اجاره کننده باید پرداخت کند.

مبلغ دپوزیت نیز به عنوان امانت در نزد صاحبخانه تا پایان مدت قرار داد باقی می ماند و اگر شما در پرداخت اجاره کم کاری نکرده باشد و یا آسیبی به منزل و وسائل آن وارد نکرده باشید ، بعد از پایان مدت قرارداد به شما بازگردانده خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که حتما اجاره نامه رسمی تهیه کنید تا بتوانید با اجاره نامه رسمی نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایید.

فایل های اجاره منطقه در استانبول (قیمت ها به لیر)

 • اجاره خانه در ترکیه ۲خوابه بااشیا 2500 محله نزدیک مرکز خرید جواهیر
 • اجاره خانه در ترکیه ۳خوابه بااشیا 3000 محله مجدیه کوی استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۲خوابه بااشیا 8000 محله ماسلاک استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۳خوابه بااشیا۴۷۵۰ محله مال آف استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۳خوابه خالی ۵۰۰۰ محله تکسیم استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۱خوابه بااشیا۳۷۰۰ محله شیشلی استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۲خوابه بااشیا۲۴۰۰ محله اسنیورت استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۱خوابه خالی ۲۳۰۰ محله بیلیک دوزو استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۱خوابه بااشیا۵۷۰۰ محله کادیکوی استانبول
 • اجاره خانه در ترکیه ۲خوابه خالی ۲۸۰۰ محله عمرانیه استانبول

اجاره خانه در ترکیه

نکات مهم اجاره خانه در ترکیه

 • قبل از ورود به خانه حتما با حضور صاحب خانه فیلمی از وسایل و دیوارهای خانه بگیرید که در پایان قرارداد به علت عدم آسیب به اشیا منزل ، بتوانید دپوزیت خود را پس بگیرید.
 • در هنگام اجاره خانه در سیته ها حتما از نوع سرمایش و گرمایش واحد سوال مطلع شوید. گرمایش های مرکزی عموما هزینه های بیشتری دارند.
 • دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز خرید و بازارهای محلی و لوکشین ملک را به دقت بررسی و سپس انتخاب کنید.
 • در تنظیم اجاره نامه حتما مفاد قرارداد را بخوانید. با توجه به زبان ترکی بودن اجاره نامه حتما از موارد قرارداد توسط شخص امین مطلع شوید.
 • حتما از مسکونی بودن و مشکل نداشتن سند ملک مطمئن شوید تا اقامت شما دچار مشکل نشود. اداره مهاجرت به واحد های غیر مسکونی اقامت نمی دهد.
 • مطمئن شوید که وسائل حمل و نقل عمومی مانند مترو ، اتوبوس شهری ، مینی بوس در نزدیکی خانه شما وجود داشته  باشد. و در صورتی که در دسترسی به امکانات حمل و نقل شهری مشکل داشته باشید به شما توصیه می کنیم که به دنبال خانه دیگری باشید. زیرا هزینه تردد در ترکیه بسیار بالا می باشد.

سایت های مرتبط با اجاره خانه در ترکیه

www.sahibinden.com

www.hurriyetemlak.com

www.emlakjet.com

ادمین سایت ایران ترکیش

مقالاتی که می خوانید حاصل ۱۲ سال تجربه ما در زمینه مهاجرت به ترکیه می باشد. حتما دیدگاه و سوالات خود را در پائین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همکاران ما به سوالات شما پاسخگو خواهند بود.
همچنین جهت دریافت بیش از 600 صفحه توضیحات جامع و چندین ساعت فیلم راهنمایی در رابطه با مهاجرت به ترکیه از لینک زیر اقدام فرمائید. دریافت CD آموزشی 0 تا 100 مهاجرت

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *